sobota, 11 stycznia 2014

Karmniki są potrzebne

      Każdą wolną  chwilę staram się spędzać na spacerach. I mimo, że mieszkam w dużym mieście (Warszawa Ochota), to miejsc do spacerów nie brakuje. Mam do wyboru skwer z niewielkim stawem, ogromną przestrzeń na Polach Mokotowskich, Park Żołnierzy Radzieckich, ogródki działkowe i nieco dalszy Park Szczęśliwicki. Do wyboru do koloru. 
      Zimą szczególnie chętnie spaceruję po Parku Żołnierzy Radzieckich, gdyż bezlistne drzewa są świetnym miejscem przesiadywania dobrze teraz widocznych ptaków. Oprócz czarnej braci (wrony, gawrony, kawki) oraz ich krewniaków - sroki i sójki, widać tu całe chmary bogatek i modraszek, kowaliki i pełzacze, liczne gołębie miejskie, synogarlice, wróble i mazurki. Ostatnio w krzewach szamotał się jakiś drapieżnik, ale nie umiałam określić co to, a latem wśród cisów i daglezji spotkać można uszatkę.
      W czasie zimowych spacerów najchętniej siadam sobie na ławeczce pod moim ulubionym karmnikiem (zapewniam, że nic z niego nie wyjadam!) i oczarowana przyglądam się szaleństwu wokół niego. Każdy chce coś dzióbnąć, skubnąć, zabrać dla siebie, wyrwać najlepszy kąsek ... Ciągła walka, pośpiech, oglądanie się na innych. Nie wiadomo kiedy mija jedna godzina, druga ... a w domu obiadu niedzielnego brak. Szkoda, że swojej rodzince nie mogę tak podsypać do karmnika i już. A oto kilka zdjęć, niestety nikłej jakości artystycznej (ciągle mało światła), ale zrobionych z wielkim sercem.
sikora bogatka (Parus major)
sikora bogatka (Parus major) w locie i sikora modra (Cyanistes caeruleus)
sikora modra (Cyanistes caeruleus)
kowalik zwyczajny (Sitta europaea)
kowalik zwyczajny (Sitta europaea)
kowalik zwyczajny (Sitta europaea)
kowalik zwyczajny (Sitta europaea) i sikora bogatka (Parus major)
gołąb miejski, gołąb skalny (Columba livia)
wrona siwa (Corvus cornix)
Sójka zwyczajna (Garrulus glandarius)
Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris)

1 komentarz:

  1. Dzieje się dużo w tym karmiku :) Fajnie że odwiedzają go tak różnorodne gatunki :)

    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij nowości