niedziela, 12 stycznia 2014

Deptane przy drodze czyli dzikie ale ozdobne.

Korzystając z okropnej pogody na zewnątrz i możliwości bezkarnego siedzenia w ciepłym domu (kto spaceruje przy +2 st. C, śniegu z deszczem i porywistym wietrze), przeglądam, kataloguję i opisuję zdjęcia. Przy tej okazji wybrałam zdjęcia roślin zielnych i krzewinek dziko rosnących w Polsce, które tak fascynują swoją urodą, że człowiek uprawia je w ogrodzie ozdobnym. Pamiętajmy jednak, że większość tych roślin jest objęta ścisłą ochroną gatunkową i absolutnie nie wolno ich zrywać ze stanowisk naturalnych. Można jedynie wziąć w kieszeń trochę pieniędzy (lub jedną niedużą kartę) i zakupić te gatunki w sklepie ogrodniczym. O uprawie większości tych roślin piszę na mojej stronie ogrodniczej http://helleborus.cba.pl.

Daphne mezereum - wawrzynek wilczełyko, zdjęcie zrobione 30 grudnia 2013 r. Jest to jedna z najwcześniej kwitnących roślin, ale żeby aż tak ...
Daphne mezereum - wawrzynek wilczełyko, owoce są piękne, ale bardzo trujące (dziecku wystarczą 1-2 jagody!!!)
Daphne cneorum - wawrzynek główkowy, kwitnie w maju-czerwcu i jest niezwykle rzadki w Polsce (Lubelszczyzna, Kielecczyzna). Jest też trujący, ale nie wytwarza tak nęcących owoców.
Galanthus nivalis - śnieżyczka przebiśnieg, zna ją każde dziecko. W Polsce zasiedla tereny wyżyn, pogórza i gór. Jest jednym z symboli polskiej wiosny.
Leucojum vernum - śnieżyca wiosenna, rośnie dziko w polskich górach (szczególnie dużo w Bieszczadach). Osobom niezbyt znającym się na roślinach myli się z przebiśniegiem. Kwiaty śnieżycy są nieco większe niż przebiśniegu, mają wszystkie płatki jednakowej długości, a co najbardziej widoczne - żółte plamki na każdym płatku (przebiśnieg ma zielone i tylko na krótszych płatkach).
Adonis vernalis - miłek wiosenny, rośnie dziko na Lubelszczyźnie i w Małopolsce, na glebach wapiennych
Draba aizoides - głodek mrzygłód, roślina skalna, rosnąca dziko jedynie w polskich Tatrach. Jego nazwa wskazuje na minimalistyczne wymagania glebowe, wodne i nawozowe.
Hepatica nobilis (Anemone hepatica) - przylaszczka pospolita. Kolejny gatunek będący symbolem polskiej wiosny. Rośnie w całej Polsce w lasach liściastych. Nasiona przylaszczki posiadają słodki wyrostek (elajosom), na który łakomią się mrówki i w ten sposób rozsiewają tę wdzięczną roślinę.
Primula officinalis - pierwiosnek lekarski, pospolita roślina w widnych lasach w całej Polsce.
Anemone nemorosa - zawilec gajowy, tworzy gęste, rozległe dywany w wilgotnych lasach całej Polski. W czasie kwitnienia dno lasu wygląda jak przysypane śniegiem.
Crocus vernus - krokus wiosenny, szafran wiosenny, kolejny symbol polskiej wiosny, szczególnie liczny w Tatrach, w Dolinie Chochołowskiej.
Crocus vernus - krokus wiosenny, szafran wiosenny
Crocus vernus - krokus wiosenny, szafran wiosenny
Haquetia epipactis - cieszynianka wiosenna, jak nazwa wskazuje występuje w okolicy Cieszyna, gdzie nawet stworzono dla niej rezerwat. Rzadko uprawiana w ogrodach, głównie jako ciekawostka.
Haquetia epipactis - cieszynianka wiosenna
Pulsatilla vulgaris (Anemone pulsatilla) - sasanka zwyczajna, rośnie jedynie na Lubelszczyźnie
Pulsatilla vulgaris (Anemone pulsatilla) - sasanka zwyczajna, owocostany piękne przez całe lato
Caltha palustris - knieć błotna, kaczeniec, pospolity w całej Polsce na podmokłych łąkach, w rzekach, rowach melioracyjnych itp.
Vinca minor - barwinek mniejszy, niezbyt pospolity w całej Polsce, w lasach liściastych. Tworzy zwarte dywany zimozielonych liści.
Vinca minor - barwinek mniejszy
Asarum europaeum - kopytnik pospolity, rośnie dziko w żyznych lasach niemal całej Polski. Ozdobny wyłącznie z zimozielonych liści. Kwiaty niepozorne, zwabiające muchy zapachem przypominającym kamforę.
Convallaria majalis - konwalia majowa, typowa roślina majowa, oszałamiająca swoim zapachem, rośnie dziko w lasach całej Polski
Convallaria majalis - konwalia majowa, czerwone trujące owoce.
Pulmonaria saccharata - miodunka pstra, rośnie w żyznych lasach pojezierzy. Ozdobna zarówno z kwiatów jak i z liści
Pulmonaria saccharata - miodunka pstra
Trollius europaeus - pełnik europejski, rośnie w całej Polsce na wilgotnych łąkach
Matteuccia struthiopteris - pióropusznik strusi, piękna paproć rosnąca dziko w lasach całej Polski
Dryas octopetala - dębik ośmiopłatkowy, rośnie w Polsce w Tatrach i nielicznie w Pieninach, wspaniała roślina na skalniaki, ozdobna z liści, kwiatów i owocostanów
Dryas octopetala - dębik ośmiopłatkowy

Dryas octopetala - dębik ośmiopłatkowy

Iris sibirica - kosaciec syberyjski, rośnie głównie na wyżynach, w Bieszczadach, na Kielecczyźnie, na wilgotnych łąkach i w strefie przybrzeżnej niewielkich zbiorników wodnych
Iris sibirica - kosaciec syberyjski
Iris pseudoacorus - kosaciec żółty, rośnie dziko w strefie przybrzeżnej większości polskich zbiorników wodnych.
Viola odorata - fiołek wonny, delikatna, bardzo lubiana bylina, rosnąca niezbyt licznie w lasach całej Polski.
Bellis perennis - stokrotka trwała, pospolita na łąkach i pastwiskach całej Polski, kwitnie niemal cały rok, poza okresami, gdy występuje mróz i śnieg. W ogrodzie uprawiana jako roślina dwuletnia.
Dactylorhiza maculata - kukułka plamista, stoplamek, storczyk, nieliczny na podmokłych łąkach całej Polski.
Chamaenerion angustifolium - wierzbówka pospolita, rośnie na łąkach górskich, na niżu i wyżynach na skrajach lasów, polanach, przydrożach. Szczególnie duże dywany tworzy w górach.
Gentiana asclepiadea - goryczka trojeściowa, typowa roślina gór polskich.
Aconitum napellus - tojad mocny, typowa roślina gór polskich, bardzo pospolita szczególnie w okolicach potoków.
Leontopodium alpinum - szarotka alpejska, symbol Tatr Słowackich, w polskich Tatrach bardzo rzadka, spotykana przede wszystkim wokół Doliny Kościeliskiej (rośnie na skałach wapiennych, a więc głównie w Tatrach Zachodnich i Bielskich - na Słowacji)
Carlina acaulis - dziewięćsił bezłodygowy, symbol flory Tatr polskich, pospolity w polskich górach
Nymphaea alba - grzybień biały, nenufar, lilia wodna, typowa roślina wodna, chętnie uprawiana w barwnych odmianach w ogrodowych zbiornikach wodnych.
Sedum acre - rozchodnik ostry, pospolity na niżu Polski, rośnie w miejscach suchych, najlepiej wapiennych, na skrajach lasów, nasypach kolejowych, przydrożach. Cenna roślina miododajna. W ogrodach stosowana w ogrodach skalnych.
Sempervivum tectorum - rojnik murowy, rośnie dziko w górach Polski. Jest rośliną monokarpiczną, tzn kwitnącą tylko raz w swoim życiu. Po kwitnieniu rozeta zamiera, ale wokół tworzy się dużo nowych rozet.
Sempervivum tectorum - rojnik murowy
Campanula carpatica - dzwonek karpacki, rośnie dziko tylko w Karpatach, często niemal na skale, lubi skały wapienne.
Verbascum thapsus - dziewanna drobnokwiatowa, pospolita roślina miododajna i lecznicza, rosnąca nawet na bardzo suchych stanowiskach. W ogrodach uprawiana jako roślina dwuletnia.
Eryngium planum - mikołajek płaskolistny, nieliczny w dolinie Odry i Wisły, porasta suche stoki
Colchicum autumnale - zimowit jesienny, rośnie dziko w niskich górach i na wyżynach, w wilgotnych lasach i łąkach. Mylony z krokusem, ale kwitnie późnym latem i jesienią (niektóre krokusy też kwitną jesienią). Silnie trujący.
Calluna vulgaris - wrzos pospolity, kojarzony z początkiem polskiej jesieni. Pospolity w suchych widnych lasach w całej Polsce. Typowa roślina kwasolubna.
W następnym poście - o roślinach zawleczonych do Polski i traktowanych jak nasze rodzime.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prześlij nowości